Fotorelacja z europejskich stadionów

W przeciągu ostatnich miesięcy w ramach różnych wypadów turystycznych zajrzałem na całką sporą liczbę europejskich stadionów. W związku z tym, postanowiłem stworzyć subiektywną klasyfikację ostatnio zwiedzonych obiektów sportowych. Stadionów było wiele; na niektórych byłem na meczu, na inne wszedłem do środka zwiedzając każdy zakątek, kilka obiektów widziałem tylko z zewnątrz. Stąd też klasyfikacja może być mocno “wymieszana i niesprawiedliwa”, jednak moja 🙂 podjęta pod wpływem emocji towarzyszących, na każdym obiekcie.

1) STADION OLIMPIJSKI (HERTHA BERLIN), BERLIN

Obiekt pierwotnie budowany z zamysłem przeprowadzenia Igrzysk Olimpijskich w 1916 roku, które nie doszły jednak do skutku przez I wojnę światową. Stadion wielokrotnie modernizowany, służył do celów sportowych oraz militarnych. Obecnie obiekt wykorzystywany jest do celów kulturalno-rozrywkowych, głównie odbywają się na nim mecze piłkarskiej Bundesligi. Gospodarzem stadionu jest klub piłkarski Hertha Berlin. Stadion z “zabytkową” elewacją i konstrukcją trybun, mieszczącą ponad 70 tysięcy widzów oraz nowoczesna płyta boiska oraz niebieska bieżnia lekkoatletyczna, oplatająca boisko sprawiają niesamowite wrażenie i kontrast.

 

2) STADION OLIMPIJSKI (WEST HAM UNITED), LONDYN

Nowocześniejszy i bardziej wielofunkcyjny stadion olimpijski, znajduję się w Londynie na terenie innowacyjnego Parku Olimpijskiego. Wybudowany na potrzeby Igrzysk, niemalże 100 lat późniejszych, niż tych w Berlinie, ponieważ tych niedawnych z 2012 roku. Był to główny obiekt tych Igrzysk, na którym odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz większość finałów sportowych tej imprezy. Stadion ten budził i nadal budzi wiele, różnych kontrowersji a wysokie miejsce na mojej liście spowodowane jest poniekąd tym, że obecnie obiekt użytkowany jest głównie przez jeden z moich ulubionych zagranicznych klubów piłkarskich – West Ham United 🙂

 

3) SIGNAL IDUNA PARK (BORUSSIA DORTMUND), DORTMUND

Stadion, który od zawsze był na mojej liście życzeń, udało mi się odwiedzić w ramach meczu Ligi Mistrzów. Jest to największy stadion w Niemczech i jeden z największych w Europie, mieszczący nawet do 80 tysięcy widzów. Znany dobrze na świecie przede wszystkim z powodu ogromnych frekwencji na meczach domowych klubu piłkarskiego Borussia Dortmund oraz atmosfery panującej, wówczas na trybunach.

 

4) DINAMO TBILISI

Dosyć niespodziewanie wysoko oceniłem stadion w Tbilisi, na którym swoje mecze rozgrywa miejscowe Dinamo oraz Reprezentacja Gruzji. Podobnie jak w przypadku stadionu olimpijskiego w Berlinie, ten obiekt łączy starszą konstrukcję trybun z nowocześniejszą płytą sportową.

 

5) EMIRATES STADIUM (ARSENAL LONDYN), LONDYN

Nowy obiekt, oddany do użytku niespełna 12 lat temu, na którym swoje mecze rozgrywa słynny Arsenal Londyn. Jest to drugi największy stadion w Anglii. Dotarłem do niego późną nocą i tylko przeszedłem z zewnątrz, mimo to sprawił bardzo dobre wrażenie.

 

6) CAMP NOU (FC BARCELONA), BARCELONA

Największy stadion piłkarski w Europie, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona, może pomieścić nawet 100 tysięcy ludzi. Z zewnątrz obiekt wygląda niepozornie, w zasadzie można nie uznać go za stadion, a za jakąś większą halę widowiskową 🙂 Jest to spowodowane osadzeniem części konstrukcji stadionu w ziemi. Stadion posiada rozbudowane zaplecze obiektu, w szczególności klubowy sklep i muzeum. Z racji ogromnej pojemności, na tym obiekcie odbywały się potężne koncerty muzyczne, takich wykonawców jak: Michael Jackson, U2, Pink Floyd, Julio Iglesias, Sting czy Luciano Pavarotti.

 

Powyższa szóstka to stadiony, które wywarły na mnie jakieś większe wrażenie, poniżej przedstawię jeszcze drugą szóstkę stadionów, które w jakiś mniejszy sposób zapisały się w mojej pamięci 🙂

 

7) PHILIPS STADION – PSV EIDHOVEN

 

8) ANFIELD – FC LIVERPOOL

 

9) GOODISON PARK – EVERTON FC

 

10) PARC DES PRINCES – PSG

 

11) STAMFORD BRIDGE – CHELSEA LONDYN

 

12) CRAVEN COTTAGE – FULHAM FC

 

Jako bonus dodam nasz STADION NARODOWY w Warszawie, na którym byłem już wcześniej, ale pierwszy raz przy okazji imprezy sportowej – KSW COLOSSEUM. Otoczka tego widowiska była jedną z lepszych na jakiej do tej pory byłem 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *