Spokój i rozwój w czasie Pandemii. Czy to możliwe?

W obliczu różnych chorób, kryzysów czy żywiołów poszczególne grupy ludzi są (w pewnych zakresach) ograniczone zewnętrznie. Nierzadko jednak zdarza się też, że ograniczamy się my sami. Co więcej odgradzamy się też od innych, i nie chodzi tu tylko o zachowanie bezpiecznych odległości od siebie w czasie pandemii. Ciekawe spostrzeżenia na ten temat ma dwóch przyjaciół, którzy tworzą wspólnie bloga https://www.theminimalists.com/ i podcasty z nim związane. W podcaście zatytułowanym “How to Live Through This” Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus przedstawiają swój pogląd na życie w czasie pandemii.

PODCAST w PIGUŁCE:

POŻĄDANE ASPEKTY ZACHOWAŃ W CZASIE PANDEMII (według autorów):

 • Nie chodzi tylko o przetrwanie pandemii w domu. Można w tym czasie zrobić ogrom konstruktywnych rzeczy, także tych nowych dla samego siebie. Autorzy twierdzą, że czas ten jest dobry aby wyjść ze swojej strefy komfortu i nie obumierać wewnętrznie.
 • Większość ludzi musi zmieniać swoje życiowe plany, ale nie jest to powód do panikowania i popadania w depresje. Co więcej w tym czasie w swoim życiu można wiele zmienić na lepsze. Nie wykluczone jest też odnalezienie sobie ….. nowej pasji.
 • Nieocenieni w trudnych czasach są ludzie, którzy wykazują spokój i opanowanie, a także pozytywne nastawienie.

  ” kiedy zatłoczona uciekinierami łódź napotka sztorm lub piratów i każdy będzie spanikowany, wszyscy będą straceni. Jeśli choć jedna osoba zachowa spokój to wystarczy, aby pokazało to drogę do ocalenia” – to refleksyjna myśl, która padła w trakcie podcastu.

 • Podziękowanie pracownikom sklepu (apteki) za to, że są w tych trudnych czasach dla nas, wykonując swoją pracę – daje nadzieję na przyszłość im i nam wszystkim. W tłumie egoistycznie i chaotycznie działających ludzi jest to działanie niezwykle budujące.
 • Prospołeczne podejście do drugiego człowieka z życzliwością, opanowaniem i wdzięcznością podtrzymuje na duchu wszystkich dookoła.
 • Ludzie w przyjaznej atmosferze chętniej pomagają sobie wzajemnie, tworząc wspólnotę! Jeśli masz nadmiar jakiegoś produktu to podziel się z najbliższymi lub potrzebującymi.

  “Zanim kupisz 67 rolek papieru dla siebie, pomyśl o innych!”

NIEPOŻĄDANE ASPEKTY ZACHOWAŃ W CZASIE PANDEMII (według autorów):

 • Mało solidarnym zachowaniem jest gromadzenie jak największej ilości potrzebnych rzeczy tylko dla siebie. Nie twórzmy fortecy z papieru toaletowego czy jedzenia i nie odgradzajmy się w ten sposób od innych.
 • Najgorsze co można robić to panikować i reagować na tę panikę. Panika nakręca panikę. Dotyczy to zarówno mediów i jak życia społecznego.

Jakie Zmiany Nas Czekają?

Problem sprzedaży produktów i usług jest już aktualny, ale jeszcze bardziej się rozszerza. Co więcej nie wiadomo jak dużo firm nie otworzy się z powrotem po kryzysie gospodarczym. Powinniśmy być bardzo wdzięczni za to co mamy teraz, bo może za chwilę nam tego zabraknąć albo znacząco się zmienić. Niektóre rzeczy doceniamy dopiero po czasie. Trzeba być na to wszystko przygotowanym, ale żyć w miarę możliwości rozsądnie. Ciężko powiedzieć jak długo będą trwały zmiany w gospodarce i życiu codziennym ludzi. Autorzy przewidują czas od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Tak naprawdę gotowym i elastycznym trzeba być na wszystko.

Dla wielu ludzi to czas nowych adaptacji w ekonomii, medycynie czy technologii.

Jak można wykorzystać okres w czasie pandemii?

 • To czas, który można wykorzystać naprawdę mądrze i twórczo!
  • zabierz się za czytanie zalegających książek na Twojej półce, na które wcześniej nie miałeś czasu
  • jeśli masz takie ambicje i chęci napisz własną książkę lub poradnik
  • uruchom własnego bloga albo naucz się jak to zrobić
  • nagraj swoje podcasty – tematyka nieskończona
  • naucz się nowych umiejętności: nauka gry na gitarze czy praktykowanie jogi
  • w produktywny sposób zapoznaj się z nowoczesnymi technologiami – to może okazać się bardzo przydatne w najbliższych czasach
 • Masz teraz prawdopodobnie więcej czasu – wykorzystaj to!
  • brak czasu to powszechna wymówka – teraz nie masz tej wymówki
  • możesz siedzieć na Netflixie całe dnie, ale co z tego będziesz miał?
  • spróbuj przynajmniej wykreować coś nowego
 • Uważaj na to co czytasz! Autorzy Podcastu zalecają bycie świadomym co dzieje się na świecie, ale nie wpadać w otchłań negatywnych informacji związanych z pandemią. Pojedyncze informacje (z rana lub wieczora) wystarczą. Natomiast ciągłe i przeważnie negatywne wiadomości “z ostatniej chwili” mogą Cię załamać. Mamy być jedynie poinformowani, a nie zatopieni w tych wiadomościach.

Ciekawostka Podcastu:

Może potrzebujemy jako ludzkość takiego resetu, takiego globalnego wyzwania? Może potrzebujemy odnalezienia się w nowej rzeczywistości i wyjścia po za strefę dotychczasowego komfortu?

Kiedy jak nie teraz zatrzymać się na chwilę, wraz z całym światem i przemyśleć wszystko od nowa?

Myśl Podcastu:

Minimalizm informacyjny (medialny), Maksymalizm twórczy (budujący)!

To nie czas na panikę, ale czujność oraz świadome i odpowiedzialne działanie! Rozsądnie dysponując tym czasem można nawet odnaleźć swoją …… nową pasję!

Materiał napisany na podstawie podcastu “How to Live Through This” – link TUTAJ!

Michał Schlegel / TreningSportowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *